Čajový průvodce
Čaje online

Kde koupit čerstvý čaj?

Pokud hledáte čerstvé sypané čaje, tak si prohlédněte nabídku obchodu Čajový dýchánek. Můžete zkusit jak klasické zelené čaje, tak i raritní skvosty z celého světa (např. zelený čaj z Cejlonu).

Čajový dýchánek - sypané čaje
www.cajeonline.cz
Objevte krásu a kouzlo sypaných čajů
Ukážeme vám čajové skvosty.

Zelený čaj a hubnutí

Již po staletí jsou lidstvu známé pozoruhodné účinky, které má zelený čaj. Jeho konzumace je možná takřka v neomezeném množství a dobře známá je rovněž jeho schopnost udržení naší mysli ve střehu i v situacích, kdy je náš organismus již unavený. V posledních letech se však do popředí dostává i další pozitivní vlastnost zeleného čaje a to je souvislost s hubnutím. Patříte-li i vy mezi ty, kdo by se rádi zbavili před létem nějakého toho kila, tak místo nakupování různých tabletek s pochybným účinkem, raději zvolte čaj.

Ani tak blahodárný nápoj jako je čaj však nedokáže zázraky a tak se vám nepovede tukové tkáně zbavit pouze za pomocí jeho několika šálků denně. Celý proces je pochopitelně o něco složitější.

Zelený čaj v prvé řadě dokáže částečně potlačit chuť a nutkání k jídlu. To je způsobeno především jeho schopností zásadního zlepšení inzulínové senzitivity lidského organismu. Zároveň tento čaj dokáže velmi účinně nastartovat proces spalování tuků v těle a navíc pozitivně přispívá ke schopnosti zahřívání. Ta je nezbytnou součástí každého správně nastaveného metabolismu.

Hlavním smyslem není opěvovat výsledky různých studií a výzkumů, které jsou zaměřené na vztah mezi pitím zeleného čaje a hubnutím. Raději se zaměřme na konstatování, že při dodržování pravidelného cvičení se rozdíl v celkovém spalování tuků pohybuje v řádu desítek procent. Konkrétně podle některých zdrojů to může být až 45 %. Otázka zní, jak tedy na konkrétně na to?

S čajem není třeba troškařit a tak si ho můžete dovolit klidně i 5 – 8 šálků denně. Samozřejmě dbejte přitom na dodržení zásady, že pro každý šálek je nutné použít čerstvý sáček nebo lžíci čaje, protože pouze takto dosáhnete toho, že v každém dalším nálevu budou obsaženy veškeré důležité substance. Hovoříme především o antioxidantech nebo katechinech.

Připravený čaj bychom měli pít buďto horký, nebo alespoň teplý, jelikož jeho blahodárné efekty spojené se spalováním tuků jsou právě při této formě nejintenzivnější.

Někteří z nás jistě nebudou nadšeni ze zásady, že chceme-li aby čaj byl dietní, neměli bychom ho dochucovat cukrem, ani mlékem nebo smetanou. Cukr je zbytečným zdrojem kalorií a tak jde-li vám pouze o chuť, použijte cukr třtinový. Mléčným výrobkům se však vyhněte zcela, neboť tyto produkty vážou na sebe ty aktivní složky čaje, které mají právě onu schopnost nastartování spalování tuků.

V neposlední řadě je nutné dodat, že požadovaného účinku nedosáhneme ani zakoupením nápojů, které mají zelený čaj pouze jako součást svého složení. Zmiňované katechiny nezbytné k hubnutí se totiž v požadované koncentraci nacházejí pouze v pravém zeleném čaji. Pokud ale z jakéhokoli důvodu nemůžete pít výhradně čerstvý zelený čaj, doporučujeme hledat alespoň nápoje nebo potravinové doplňky, které obsahují co nejvyšší množství katechinů, stejně jako tzv. EGCG.

Z nejoblíbenějších zelených čajů uvedeme pro příklad Gunpowder, Perlovou rosu, Jarní spirálky nebo Lung Ching. Dobrou chuť.

Lidé již několik staletí, nebo i tisíciletí pozorují blahodárné účinky zeleného čaje na lidský organismus. Konzumace zeleného čaje není nijak množstevně omezena, ba naopak. Čím více čaje vypijeme, tím lépe. Tento pozoruhodný nápoj dokáže udržet naši mysl ve střehu, i když jsme zcela unavení. V poslední době se začínají objevovat debaty o tom, zda má zelený čaj nějaké účinky na hubnutí. Z výsledků vyplynulo, že pokud se chystáte udělat něco pro své zdraví a chtěli byste nějaké to kilo shodit, měli byste začít pít zelený čaj.

Nečekejte ale zázraky, nic se neděje samo a jen tak z ničeho nic, takže neshodíte přebytečná kila jen pouhým vypitím několika šálků čaje. Je to trochu složitější, než se může zdát.

Lidské tělo je citlivé na změny hladiny inzulínu v krvi a právě zelený čaj dokáže tuto hladinu ovlivňovat. Důsledkem této změny je fakt, že nebudete mít takovou chuť k jídlu a nebudete pořád něco uždibovat. Zelený čaj také dokáže zahřát, když je vám zima a dokáže i nastartovat spalování tuků.

Cílem tohoto článku není vymýšlet si nesmyslná čísla a příběhy lidí, kteří zhubli díky pití zeleného čaje desítky kil, ale naopak, ukázat vám, čtenářům, silné stránky tohoto nápoje. Pokud začnete cvičit a budete pravidelně pít zelený čaj, vaše výsledky spalování tuků budou v řádech desítek procent jinde, než u lidí, kteří zelený čaj nepijí. Tak na co ještě čekáte?

Jak jsme si již řekli, denní dávka zeleného čaje není nikterak omezená, můžete si s klidným svědomím dopřát až 8 šálků denně. Je však potřeba dbát na to, abyste nelouhovali stále stejný sáček čaje, ale pokaždé si udělali nálev nový. Při opětovném zalévání čajů nemusí být v nálevu obsaženy žádoucí látky, jako jsou například pro tělo důležité antioxidanty a katechiny. Může se měnit i chuť nápoje.

Čaj bychom měli popíjet horký, nebo alespoň teplý, aby bylo dosaženo co nejlepších blahodárných účinků a bylo spáleno co nejvíce tuků.

Pokud chceme nějaké to přebytečné kilo shodit, měli bychom se držet zásady, že nebudeme čaj sladit bílým cukrem, nebudeme do něj přidávat ani mléko a ani smetanu. Bílý cukr nepatří k nejzdravějším a při hubnutí je dobré jej vyloučit. Pokud potřebujete čaj osladit, použijte raději cukr třtinový. Mléčné výrobky v kombinaci s čajem vynechejte úplně, protože na sebe vážou aktivní složky čaje, které mají za úkol aktivovat žádoucí spalování přebytečných tuků.

Při nákupu se raději obloukem vyhněte nápojům, které zelený čaj jen obsahují. Většinou nemají se zeleným čajem moc společného. Zmiňované potřebné látky nazývané katechiny jsou nesmírně důležité při hubnutí, avšak jsou obsaženy jen v pravém zeleném čaji. Pokud ale z nějakého vážného důvodu nemůžete konzumovat nálevy z čerstvého pravého zeleného čaje, snažte se alespoň vyhledat potravinové doplňky, které obsahují co nejvyšší množství katechinů a látek, které se označují jako EGCG.

Mezi světově nejoblíbenější zelené čaje patří Gunpowder, Perlová rosa, Jarní spirálky, a nebo čínský Lung Ching.