Čajový průvodce
Čaje online

Kde koupit čerstvý čaj?

Pokud hledáte čerstvé sypané čaje, tak si prohlédněte nabídku obchodu Čajový dýchánek. Můžete zkusit jak klasické zelené čaje, tak i raritní skvosty z celého světa (např. zelený čaj z Cejlonu).

Čajový dýchánek - sypané čaje
www.cajeonline.cz
Objevte krásu a kouzlo sypaných čajů
Ukážeme vám čajové skvosty.

Tie Guan Yin

Evropané jsou známí svojí Železnou lady, v Číně zase mají svoji Železnou Bohyni. Pod tímto tradičním názvem se ukrývá jeden z nejznámějších čajů vůbec, který patří mezi oolong. Železná bohyně, která je také známá pod názvem Tie Guan Yin, se od jiných čajů této skupiny kromě svého původu liší hlavně tím, že jsou její lístky vystaveny ještě o trochu delší oxidaci, než je u čajů s názvem oolong běžné. Výsledný efekt vás příjemně překvapí nezaměnitelnou silnou kouřovou vůní, díky které vždy bezpečně poznáte Železnou Bohyni i se zavázanýma očima.

Kromě svých jedinečných chuťových vlastností se o oolong Tie Guan Yin všude jinde ve světě čaje ví i díky tajemné legendě, která v základu stojí na základech dějin samotného pěstování. Před dávnými staletími pobýval v oblasti Fujian ve svém prostém obydlí jeden chudý farmář, který žil sice celkem skromně, ale nikdy si ani jediným slovem nepostěžoval. Jedinou věcí, která ho dlouho a neustále trápila, byla malá kaplička, která stála blízko jeho obydlí.

Nikdo se o ni dlouhé desítky let nestaral, a proto se kaplička čím dál více rozpadala. Farmář se proto jednoho dne rozhodl svatyni poklidit, uvnitř zapálil kadidlo na počest Železné Bohyně milosti, které byla svatyně zasvěcena. V noci, když už farmář spal, se mu z ničeho nic zjevila. Byla potěšena jeho ušlechtilým činem a řekla mu, že je za svatyní uložený velký poklad. Následujícího dne tedy farmář časně vstal a jak mu Bohyně poradila, vydal se na místo, kde objevil pouze jeden malý čajový keř. Připravil si z něj tedy čaj a už po prvním vypitém šálku si byl naprosto vědom toho, že mu Železná Bohyně řekla pravdu. Byl si jistý, že právě ten keř byl tím starodávným pokladem, který měla Bohyně na mysli. Opojná chuť a neobvyklé aroma čaje jej doslova nadchla a proto se o kouzelný keř velmi pečlivě staral a také se brzy o čaj podělil i se svými sousedy, kteří jej také začali pěstovat. Čaj Tie Guan Yin se tak mohl dál šířit do světa.

Jak jsme na začátku článku zmínili, Tie Guan Yin se řadí mezi čaje označované jako oolong. Ty se dají jednoduše popsat jako mezistupeň mezi černým a zeleným čajem. Svoje specifické zbarvení i chuť oolong získává právě při zpracování, které tkví hlavně v odlišné míře oxidace, díky které se do tohoto napůl zeleného nebo žlutozeleného čaje dostává jiné množství kofeinu a některé další vlastnosti.

Tie Guan Yin, neboli Železná Bohyně, má své zvláštní místo mezi ostatními oolongy díky delší oxidaci, než jak je tomu u této kategorie zvykem. Zároveň se i lístky liší svým tvarem, které jsou více zakulacené, než bývá obvyklé.

Už ze samotného jména tohoto čaje může být jasné, že si získá spoustu zvědavých jedinců, kteří chtějí vědět, jak chutná čaj pojmenovaný po Bohyni milosti. Skoro všichni jeho oddaní fanoušci jednohlasně prohlašují, že jsou tomuto čaji stále věrni hlavně díky jeho intenzivní chuti a aroma, za kterou Tie Guan Yin vděčí delšímu průběhu oxidace.

Čajový nálev se pozná podle charakteristické barvy, která se pohybuje mezi zlatou a hnědou barvou, doprovázenou silnou kouřovou vůní. Zároveň lze jeho chuť vyjádřit jako plnou, ovocnou a nasládlou. Vzhledem k tomu, že Železná Bohyně patří mezi oolong čaje, očekávejte i větší množství kofeinu, než je obvyklé u zelených čajů. I přesto je ale množství kofeinu stále o dost nižší, než v čaji černém.

Mnohdy se setkáte i s tvrzením, že tento typ čaje je výborným prostředkem, jak začít nový den.

Obsah kofeinu je dostačující k tomu, aby člověku dodal po probuzení potřebnou vervu k prvním ranním povinnostem. Zároveň neobsahuje takové množství, aby se člověk cítil nabuzený až moc.

Čaj Tie Guan Yin se může pochlubit i důležitými pozitivními účinky na lidský organismus. Nejen že dokáže snížit hladinu cholesterolu v krvi, ale dokáže ulevit i při žaludečních potížích.