Čajový průvodce
Čaje online

Kde koupit čerstvý čaj?

Pokud hledáte čerstvé sypané čaje, tak si prohlédněte nabídku obchodu Čajový dýchánek. Můžete zkusit jak klasické zelené čaje, tak i raritní skvosty z celého světa (např. zelený čaj z Cejlonu).

Čajový dýchánek - sypané čaje
www.cajeonline.cz
Objevte krásu a kouzlo sypaných čajů
Ukážeme vám čajové skvosty.

Mao Feng

Jestliže jste si k příjemnému prožití vašeho čajového obřadu vybrali právě čaj Mao Feng, tak rozhodně neprohloupíte. Tento čaj, který lze volně přeložit do češtiny jako Ochmýřené vrcholky, prohlašují odborníci na čínské čaje již dlouhou dobu za jeden ze tří nejlepších zelených čajů, který kdy světu Čína nabídla. Z výše uvedeného tedy vyplývá, že rodným krajem tohoto nápoje je právě Čína. Nejzvláštnější na tomto druhu čaje je fakt, že jak bývá tradicí u čínských čajů narážet na legendy, které popisují okolnosti začátků kultivace toho kterého druhu, situace u námi popisovaného čaje Mao Feng je poněkud jiná. Z historického hlediska se většinou říká, že bohatství, které měl první a nejslavnější obchodník obchodující s tímto čajem, velmi rychle rozhýřil jeho nepovedený a nevychovaný synek, který měl samozřejmě jiné zájmy než je zelený čaj, a to kouření opia.

Nejvyšší pohoří východní Číny není známé jen jako Žluté hory, ale hlavně také jako místo, kde vyrostly opravdu nejkvalitnější typy zeleného čaje. Přímo z tohoto místa pochází hned čtyři druhy z deseti nejslavnějších čajů Číny. A nepochybně i Mao Feng.

Jestli vás zajímají okolnosti vzniku názvu tohoto vynikajícího čaje, potom vězte, že české synonymum čínského slova Mao může znamenat chloupky nebo chmýří a to hlavně ve významu bílého chmýří, které pokrývá pupeny čajovníku. Slovo Feng se dá volně přeložit jako vrcholky hor. Slovo Feng, které je obsaženo v názvu tohoto čaje, vůbec neznamená, že by čaj pocházel z hor, ale naopak na tvar čajových pupenů, které připomínají ostrá úbočí vrcholků Žlutých hor.

Dnes se čaj Mao Fengvšak nepěstuje jen na plantážích, které jsou rozprostřeny po úbočí Žlutých hor, ale v dnešní době se naopak čaj sklízí téměř v jakékoliv oblasti Číny. A proto název Mao Feng neurčuje zeměpisný původ čaje, ale pouze samotný druh a jeho vlastnosti.

Samozřejmě lze sehnat i Mao Feng, který vyrostl na původním místě zrodu tohoto výborného zeleného čaje, avšak nejedná se o masovou záležitost a jeho pořízení také není zrovna levné, to dá rozum. Jestliže vám nechybí troška trpělivosti a za vynikající kvalitní čaj si rádi připlatíte, poohlédněte se po čaji s názvem Teji.

Příběh zeleného čaje Mao Feng je neobvyklý i tím, že i když u většiny těch nejlepších a nejznámějších čínských čajových specialit se jedná o druhy mající vysokou přízeň a značný respekt po celá staletí, situace Ochmýřených vrcholků je jiná. Největší zájem o tento čaj se datuje do poměrně nedávné doby.

Doba největší slávy čaje Mao Feng, který kdysi znamenal jednu z největších bomb ve světě čaje, byla až první polovina devadesátých let dvacátého století. Tehdy se poprvé převážely náklady z horských dolin Žlutých hor do celého světa, které obsahovaly tisíce tun tohoto mimořádného okouzlujícího a lahodného zeleného čaje.

Kladete si otázku, čím vůbec dokázal čaj Mao Feng tak rychle okouzlit davy milovníků? V podstatě existují dva zaručené důvody. Prvním z nich je jeho netypické silné aroma vzdáleně připomínající vůni orchidejí. Druhý důvod pak představuje samotný vzhled čaje - jeho čajové lístky obvykle vypadají přesně jako ochmýřený vrcholek horského masivu. Chloupky navíc každý lístek většinou pokrývají ve velmi pravidelných tvarech.