Čajový průvodce
Čaje online

Kde koupit čerstvý čaj?

Pokud hledáte čerstvé sypané čaje, tak si prohlédněte nabídku obchodu Čajový dýchánek. Můžete zkusit jak klasické zelené čaje, tak i raritní skvosty z celého světa (např. zelený čaj z Cejlonu).

Čajový dýchánek - sypané čaje
www.cajeonline.cz
Objevte krásu a kouzlo sypaných čajů
Ukážeme vám čajové skvosty.

Lung Ching

Long Jing (Lung Ching) znamená v českém překladu Dračí studna. Long Jing je bez pochyby považován za jeden z nejproslulejších čínských zelených čajů. Zřejmě je i jedním z nejznámějších čajů vůbec. V čajovnách po celém světě bychom zřejmě marně hledali někoho, komu by tento klasický známý zelený čaj nechutnal. O jeho neobvyklých vlastnostech se někdy hovoří jako o Čtyřech zázracích, kterými je myšleno jeho třpytivě smaragdové zbarvení, dále jeho charakteristická vůně, nasládlá chuť a v neposlední řadě také podmanivý vzhled čaje samotného. Proto se není čemu divit, když se v dnešní době v Hangzhou setkáte s několika plantážemi, které veškerou svoji sklizeň odevzdávají čínské vládě.

Dračí studna, coby největší klenot Číny, se často představuje jako opravdový čínský národní nápoj. Proto se také čaj Long Jing podává návštěvám důležitých světových státníků. Ve snaze, jak zajistit dostatek nejlepší Dračí studny, zašla čínská vláda až do takových extrému, kdy své nejcennější plantáže, na kterých pěstuje Long Jing, nonstop hlídají zvláštní vycvičené jednotky se samopaly a vycvičenými psy.

Jestliže toužíte ochutnat zajímavý zelený čaj, vězte, že existuje skutečně mnoho důvodů, proč si vybrat zrovna tento.

Bohužel není přesně známo, kdy přesně se v oblasti Zheijang začalo s výrobou tohoto čaje. Jisté ale je, že se dostáváme k datu okolo roku 1200. Je doloženo, že úplně první čajové keře, na kterých vzešla Dračí studna, rostly nedaleko svatyně a studny, které stály na úpatí Lví hory, kterou můžete navštívit na území již zmíněné oblasti Zhejiang.

K původu názvu Dračí studny se vážou minimálně tři odlišné legendy popisující okolnosti zrození tohoto zeleného čaje. Ta první říká, že tím drakem byl kámen připomínající mýtické zvíře, na které narazili místní obyvatelé při kopání studny nedaleko místa, kde rostly první čajové keře. Druhá legenda tvrdí, že po vydatných deštích zůstávala dešťová voda na povrchu zmíněné bájné studny, kde tvořila zvláštní obrazce, které mohly připomínat dračí tělo. Třetí pověst je možná nejznámější a mluví o tom, že na samém dnu studny přežíval drak, kterého bylo v období delšího sucha vesničanům líto. Drak se údajně zasadil o to, aby začalo pršet a vesničané se mu proto rozhodli vzdát hold a ke studni přinášeli svoje oběti.

V minulosti se jako Dračí studna označovaly čaje, které byly vypěstovány přímo v provinciích, odkud tento typ čaje pochází. V dnešní době se už obyčejně pod názvem Long Jing rozumí spíše čaj daný postupem jeho výroby. S rostoucí popularitou se postupně tento lahodný zelený čaj začal pěstovat i za hranicemi, mimo svůj původní region.

Jestliže tedy v dnešní době mluvíme o Dračí studně, máme na mysli spíše zelený čaj, jehož lístky mají výrazný zploštělý tvar. Tento čaj rolníci sklidili a vzápětí zpracovali pouze pomocí svých šikovných ručiček. Charakteristické pro tento druh čaje je i to, že se postupy oxidace zastavují opalováním na speciální pánvi. Při tomto důležitém kroku získává čaj Long Jing svoji nenahraditelnou a nezaměnitelnou vůni, která nám může lehce připomínat aroma ořechů a kaštanů. Co se jeho chuti týče, tak Long Jing patří mezi nasládlejší čaje. Jeho chuť je sice jemná, ale trvá delší dobu, je čerstvá a také dost silná. A na závěr se s vámi podělíme o jednu zajímavost. V klasických dílech čínské poezie se zelený čaj Dračí studna objevoval jako jeden z nejčastějších témat.