Čajový průvodce
Čaje online

Kde koupit čerstvý čaj?

Pokud hledáte čerstvé sypané čaje, tak si prohlédněte nabídku obchodu Čajový dýchánek. Můžete zkusit jak klasické zelené čaje, tak i raritní skvosty z celého světa (např. zelený čaj z Cejlonu).

Čajový dýchánek - sypané čaje
www.cajeonline.cz
Objevte krásu a kouzlo sypaných čajů
Ukážeme vám čajové skvosty.

Jak pít čaj

Pokud jste sledovali televizní pořad Etiketa, určitě jste se dozvěděli spoustu podstatných věcí i drobných detailů o společenském chování. Například to, že žena s cigaretou na ulici je něco naprosto nepřijatelného. Případně, že podobným přestupkem je situaci, kdy podáme ruku šéfově manželce dříve, než ona nám. Ovšem málokdo z aktérů pořadu asi umí popsat, jak je to s podobnými pravidly během čajového obřadu či dýchánku a u pití čaje obecně. A protože ta pravidla samozřejmě existují a nejsou o nic méně striktní než zasedací pořádek svatby, seznámíme vás s nimi v tomto textu.

Podíváme se zde na pití čaje jako na společenskou událost. Tato pravidla se tedy nebudou týkat čaje, který si připravujete k snídani nebo odpoledne, když si čtete knihu. Ale pokud chcete a máte dost prostoru, nic vám v tom samozřejmě nebrání.

Pokud se chystáme uspořádat opravdu čajový dýchánek a navíc v dobré společnosti, mějme v základu na paměti klíčové pravidlo – máme být schopni hostům servírovat aspoň tři různé druhy čaje. Přirozeně není potřeba se omezovat jen na tři a pokud máme dost prostoru a možností, zásob i čajového nádobí samotného, můžeme výběr ještě rozšířit. Naše hosty to určitě jen potěší.

Dále platí, že dobrý čajový dýchánek by měl mimo jiné nabízet i čaje odpolední a ranní, stejně jako zcela klasický černý čaj bez jakýchkoli přísad. Je to stejné, jako by na svatbě měl mít abstinent možnost výběru nealkoholického nápoje.

Výběr se hodí doplnit také Earl Greyem a určitě nesmíme vynechat zelený čaj nebo nějaký bylinkový kousek. Je to z toho důvodu, aby k nám mohl přijít i host, který se v rámci dýchánku chce vyhnout konzumaci kofeinu.

Co se týče vlastní přípravy čaje, i zde je potřeba myslet na pár věcí. Dodržení stanovených postupů přípravy samotné je snad jasné. Krom toho je dobré nahřát samotné šálky, aby tekutina udržela po nalití svou teplotu. Současně s tím bychom měli čajovou konvici, kterou při servírování použijeme, zbavit čajových lístků nebo sáčků. Každý z hostů má mít možnost si po celou dobu trvání setkání dolévat ten čaj, který ho nejvíce zaujal. Proto stále počítejte s rezervou tří šálků na osobu a konvici.

Nicméně není to jen hostitel, kdo musí při čajové události dbát pravidel a zvyklostí. I samotný host se má chovat určitým způsobem a ty přirozeně mohou v různých končinách světa nabývat podob zcela odlišných. Pokud ale zůstaneme v evropském prostoru a budeme se tedy držet evropské tradice – která má kořeny hlavně v britském prostředí – můžeme lehce zjistit, že obvyklá doporučení čajové etikety ne zcela platí.

Třeba oblíbená a stále rozšířená představa, že při držení šálku čaje máme mít vztyčený malíček na ruce, je ve skutečnosti naprosto mylná a v rozporu s pravidly etikety. Nic takového prosím nedělejte.

Oblíbenými hosty těchto dýchánků se nestaneme ani v případě, že budeme našeho hostitele/ku, či spolustolovníky stále bedlivě pozorovat přes okraj našeho šálku. Pokud se skutečně držení šálku i vsedě či ve stoje nechceme vzdát nebo nemůžeme, je povoleno hledět přímo do něj.

A oblíbená praktická rada nakonec: nikdy si do šálku nepřidávejte citron a mléko najednou!