Čajový průvodce
Čaje online

Kde koupit čerstvý čaj?

Pokud hledáte čerstvé sypané čaje, tak si prohlédněte nabídku obchodu Čajový dýchánek. Můžete zkusit jak klasické zelené čaje, tak i raritní skvosty z celého světa (např. zelený čaj z Cejlonu).

Čajový dýchánek - sypané čaje
www.cajeonline.cz
Objevte krásu a kouzlo sypaných čajů
Ukážeme vám čajové skvosty.

Gua Pian

Výborný zelený čaj Gua Pian dovedl podle starých legend zastavit hladového draka a to hlavně díky své pronikavé vůni. Do dějin čajů a vůni se však tento čaj vyryl i pro svůj neobvyklý tvar lístků, které mnohým lidem připomínají semena melounu. Proto také čaj přejmenovali, takže pokud si budete chtít vychutnat šálek čaje Gua Pien, rovnou se v obchodě shánějte po čaji, který se jmenuje Melounová semínka. Kromě zvláštního tvaru čajových lístků je Gua Pien zvláštní a jedinečný i tím, že se získává pouze ze samotných lístků a ne z pupenů na vrcholcích větví.

Historie zeleného čaje Gua Pien, který pyšně zabírá místo v desítce nejslavnějších čajů Číny, sahá až do dávné minulosti. Přesněji do doby vlády dynastie Tang. Odborníci a zájemci o čínskou literaturu zajisté doplní i fakt, že se tento typ čaje objevuje v mnohých básních a často jej považovali za reálné zpodobnění zeleného čaje samotného. I proto se čaj Gau Pien pravidelně servíroval i na císařském dvoře. Je všeobecně známé, že během vlády císaře Guangxu jeho manželka nepila nic jiného než čaj Gua Pienu a považovala jej za potřebnou součást svého jídelníčku, bez kterého si nedokázala představit ani jeden jediný den. Výjimečnou kvalitu tohoto zeleného čaje dokazuje také fakt, že si šálek nálevu Gua Pien jako svoje úplně poslední přání před smrtí vyžádal také Zhou Enlai, první premiér Čínské lidové republiky. A to už o něčem vypovídá.

Ke vzniku tohoto lahodného zeleného čaje se váže vcelku pozoruhodná historie. Stará legenda praví, že v jedné podhorské dědině západočínské oblasti Anhui nemohli místní chudí lidé spát klidně. Údajně se v jeskyni, která byla umístěna uprostřed blízké hory, zabydlel nevyzpytatelný drak, který docela často trpěl nezvladatelnou touhou jíst. Obvykle mu nezbývalo nic jiného, než vtrhnout do vesničky a pochutnat si nejen na místních domácích zvířatech, ale občas snědl i některého z místních obyvatel. Ti po hrozném řádění draka dali své domovy do pořádku, ale ne nadlouho. Následující měsíc se zde drak objevil znovu a byl hladovější než kdy dříve. Dlouhou dobu si obyvatelé vesnice mysleli, že jejich trápení nikdy neskončí. Jednoho krásného dne se ale nad nimi slitoval jeden z Bohů, který nechal na pomezí vesničky vysázet mnoho čajových keřů, z jejichž lístků Gua Pien pochází. Drak se díky tomu už nikdy ve vesnici neukázal, protože silná pronikavá vůně linoucí se z okolních keřů, pokaždé draka omámila a odradila.

Melounové semínko se podle dávné tradice pěstovalo v oblasti známé jako Liu An, tvořící součást hornaté provincie Anhui. Možná i díky této lokalitě se Gua Pien vyznačuje mimořádně něžnou až možná kořeněnou vůní, která s sebou nese velmi jemnou chuť s nádechem nasládlých tónů.

Samotné listy tohoto čaje lze poznat podle toho, že je jejich tvar rovný, oválný a jasně připomíná, jak už bylo řečeno, tvar melounového semena. V brzkých jarních dnech se na čajových plantážích oddělují větve čajovníku, aby z jejich lístků mohla být zahájena samotná produkce tohoto čaje.

Jestliže se vám do rukou dostane hotový čaj, určitě si nezapomeňte všimnout toho, že mezi sytě zelenými lístky nenajdete ani kousek pupenu či stonku. Vlastní nálev se pochlubí jiskrou, která vám s největší pravděpodobností připomene lesk smaragdů a stejně tak i barva lístků, jako samotný nálev má sytě zelenou barvu.