Čajový průvodce
Čaje online

Kde koupit čerstvý čaj?

Pokud hledáte čerstvé sypané čaje, tak si prohlédněte nabídku obchodu Čajový dýchánek. Můžete zkusit jak klasické zelené čaje, tak i raritní skvosty z celého světa (např. zelený čaj z Cejlonu).

Čajový dýchánek - sypané čaje
www.cajeonline.cz
Objevte krásu a kouzlo sypaných čajů
Ukážeme vám čajové skvosty.

Da Hong Pao

Pokud máte zálusk na nějaký opravdu zajímavý čínský čaj, asi málokdo vám doporučí pozoruhodnější kousek, než je tento. Není to totiž nikdo jiný než královský oolong Da Hung Pao, vlastně jeden z nejlegendárnějších čajů v celé Číně. Královský není jen tak nějaký výmysl – ve své vlasti má opravdu tuhle přezdívku. Pokud se budete ptát na Krále čajů v nějakém obchodě, určitě dojde řeč na právě Da Hung Pao. Někteří znalci mu také říkají Velké šarlatové roucho.

Název pochází ze staré pověsti, která popisuje zvláštní okolnosti jeho zrodu. Během vlády dynastie Ming postihla císařovu matku vážná dlouhodobá nemoc. Ani snahy těch nejlepších doktorů nevedly k žádnému zlepšení a právě tehdy dostala od svého císařského syna šálek Da Hung Pao, díky kterému se jí velmi rychle ulevilo. Brzy se uzdravila jako zázrakem.

Protože si vládce této schopnosti čaje začal velmi považovat, z vděčnosti nechal pro keř připravit nejkvalitnější šarlatové roucho. Tím měly být keře přikryty, aby bez problémů přežily zimní čas a mohly pak dále uzdravovat i další lidi. Místní lidé, kteří bydleli v jejich blízkosti, je pak přejmenovali právě podle barvy tohoto sukna. Díkybohu je možné Velké šarlatové roucho se naštěstí dá sehnat i dnes. Takže se vám může poštěstit vychutnat si jeden z nejlepších čajů z oblasti jeho zrodu.

Za svoje aroma, chuť i blahodárné účinky na lidský organismus, vděčí tento čaj kromě jiného také tradičnímu postupu, který provází jeho zrod i zpracování a který se za celou dobu jeho existence nezměnil – tedy ani stovky let po jeho první sklizni. Dalšími faktory, které mají na jeho charakter velký vliv, jsou také nezvyklé přírodní podmínky a zvláštní složení půdy, která pokrývá hory, na nichž čajové keře rostou.

Tyto faktory a samozřejmě pečlivý proces výroby mají na svědomí sytě hnědou barvu čajových lístků, tak charakteristickou právě pro Da Hung Pao. Dobrému oku může připomínat lehký nádech uhlí. Tak jako tak stačí člověku jen jeden pohled na tento pravý klenot čínské čajové kultury a je jim jasné, že na jediný šálek budou vzpomínat s láskou určitě několik let.

Komplexní chuť Da Hung Pao nechá v ústech a krku lehce nasládlou vzpomínku. Připomíná svým tvare květy a je znát už po prvním malém hrníčku. V ústech vám tento dojem zůstane i několik minut. A je potřeba se zmínit o skutečnosti, že tohle příliš mnoho čajů nezvládne.

Kromě historie, zajímavosti ohledně vzniku a vůně spolu s chutí jsou zajímavé i současné kapitoly jeho dějiny. Do dnešní doby totiž existuje původní trojice keříků, které nechal císař zakrýt suknem. Díky tomu mají čajoví nadšenci stále možnost ochutnat čaj i z jeho prapůvodního zdroje.

Ale buďte připraveni na to, že nejde o zcela levnou záležitost. Jeden kilogram čajových lístků z původního keře se pohybuje v ceně desítek tisíc dolarů. V některých obdobích z něj bylo sklizeno i méně. Historickou zajímavostí je pak dárek prezidentu USA Nixonovi, který během 70. Let dvacátého století obdržel 50 gramů tohoto skvostu. Přepočtena na dnešní kurz byla hodnota tohoto daru asi čtvrt milionu dolarů.